Uncategorized

Trądzik różowaty – leczenie i profilaktyka

W przypadku zdecydowanej większości dolegliwości będących nieodłącznymi towarzyszami współczesnego człowieka profilaktyka jest znacznie skuteczniejsza od leczenia. Ba! Gdybyśmy potrafili zadbać o siebie na każdym polu również podejmowanie jakichkolwiek działań profilaktycznych byłoby zbędne, bo żyjąc zdrowo zagrożenie chorobami zredukowalibyśmy do minimum. Niestety, już dawno zatraciliśmy zdolność (a może nigdy jej nie posiadaliśmy) do obserwowania własnych organizmów i do prowadzenia takiego trybu życia, który byłby jak najmniej szkodliwy. Skoro tak powinniśmy uświadamiać sobie czyhające zagrożenia i wdrażać profilaktykę ukierunkowaną. Czasem jest to możliwe, a dolegliwością, w której taka profilaktyka ma ogromne znaczenie jest trądzik różowaty. Leczenie trądziku, choć nie mniej istotne, bywa jednak znacznie mniej satysfakcjonujące (skuteczne) tym bardziej, że powinno być prowadzone kompleksowo (w odniesieniu do innych, współistniejących dolegliwości), a skoro tak rola lekarza nie może sprowadzać się jedynie do zaordynowania pacjentowi najpopularniejszych leków na trądzik. Konieczne jest kompleksowe rozpoznanie wszystkich czynników mogących mieć wpływ na stan zdrowia (i skóry) pacjenta i opracowanie takiego sposobu postępowania, który przyniesie jak najtrwalsze efekty – oczywiście optymalnie byłoby doprowadzić do całkowitej eliminacji wszystkich objawów trądziku, ale często okazuje się to niemożliwe.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczmy je!

Po pierwsze czujność

Profilaktyki nie wdrożymy jeśli odpowiednio wcześnie nie zorientujemy się, że jesteśmy zagrożeni trądzikiem, a jest to o tyle istotne, że pierwsze sygnały mogące świadczyć o zagrożeniu pojawiają się dość wcześnie, wcześniej niż sam trądzik różowaty. Leczenie na tym etapie zazwyczaj nie jest konieczne i zazwyczaj wystarczy zmiana nawyków pielęgnacyjnych i dostosowanie diety do nowych warunków. Cóż to oznacza? Przede wszystkim natychmiastową zmianę kosmetyków na inne (do cery wrażliwej lub bardzo wrażliwej), rezygnację z alkoholu i takie dostosowanie diety, by zredukować ewentualne problemy trawienne (nadkwasota lub niedokwasota żołądka, które bardzo często współistnieją z trądzikiem różowatym i wydaje się, że mają wpływ na jego powstawanie i przebieg).
Co powinno nas zaalarmować? Skłonność do nazbyt częstego i intensywnego rumienienia się pod wpływem emocji, diety (ostrych potraw, alkoholu, etc.) i czynników atmosferycznych (słońce, wiatr, etc.) oraz stresu. Jeśli dodatkowo skóra piecze i wydaje się być ściągnięta stanowi to dodatkową przesłankę do natychmiastowego podjęcia kroków zaradczych.

Po drugie czas

Czas reakcji również odgrywa bardzo istotną rolę. Im wcześniej zareagujemy tym lepiej – tym większe nasze szanse, że opanujemy trądzik różowaty a leczenie nie będzie potrzebne, lub będzie można ograniczyć je do niezbędnego minimum. Już z chwilą zaobserwowania pierwszych przesłanek wskazujących na to, że możemy być zagrożeni trądzikiem różowatym warto udać się do lekarza choćby po to, by wypytać o podstawowe zalecenia co do pielęgnacji twarzy i postępowania na co dzień czy też w sytuacjach, w których rumień się pojawia. Skorzystanie z fachowej (lekarskiej) pomocy już na tym etapie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem na co wskazują relacje samych dermatologów zaangażowanych w leczenie swoich pacjentów (bo trzeba uczciwie przyznać, że nie wszyscy lekarze wykazują takie zaangażowanie) – wynika z nich, że bardzo duża grupa pacjentów dotkniętych trądzikiem pojawia się u nich zbyt późno i to najczęściej po nieudanych próbach poradzenia sobie ze zmianami skórnymi na własną rękę bądź z pomocą zabiegów kosmetycznych wykonywanych w gabinetach. Jeśli sami doprowadzimy do nasilenia się objawów trądziku różowatego leczenie będzie utrudnione.

Po trzecie odpowiednie leczenie

Co należy rozumieć pod pojęciem „odpowiedniego leczenia”? Przede wszystkim leczenie dobrane do objawów i współistniejących chorób. Trądzik różowaty występuje często z nadkwasotą bądź niedokwasotą soku żołądkowego, łączy się go z obecnością helicobacter pyroli i pewnych roztoczy bytujących na ludzkiej skórze. Bardzo często współistnieją z nim różne zaburzenia hormonalne. Wszystkie te czynniki trzeba mieć na uwadze podejmując leczenie trądziku i dobry, zaangażowany dermatolog weźmie je pod uwagę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *