Uncategorized

Trądzik zwalcz witaminami

Trądzik to powszechna dolegliwość, która dotyka większą część populacji na całym świecie. Jednak z tych schorzeniem borykają się przede wszystkim młodzi ludzie, wkraczający w wiek dojrzewania. By pozbyć się tego „pryszczatego problemu” można stosować specjalne kremy na trądzik, ale trzeba pamiętać, że i odpowiednia dieta może okazać się niezbędna w walce z tą przypadłością.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!

Zmień swoją dietę

Dieta, która obfituje w witaminy i składniki mineralne w pewnym stopniu przyczynia się do zwalczania trądziku. Dlatego też należy zadbać o sporządzenie prawidłowego jadłospisu. W naszym codziennym menu nie powinno zabraknąć dań rybnych bądź potraw sporządzonych z drobiu. Te bogate są w białka oraz „dobre” kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Takie posiłki powinny zastąpić te, które zawierają sporą ilość lipidów, zwłaszcza zwierzęcych. Zrezygnujmy więc z tłustych i smażonych dań. Dobrym sposobem na uzupełnienie braków bądź niedoborów witaminowych są owoce i warzywa. Pod skórką kryje się wiele dobroczynnych składników odżywczych, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować.

Jakie witaminy na trądzik?

Nasz organizm potrzebuje witaminy C, która jest niezbędna by budować tkankę łączną, kości. Ponadto dobrze sprawdza się w zwalczaniu trądziku, bowiem doprowadza „do porządku” skórę. Braki bądź niedobory tej witaminy mogą powodować trudności w gojeniu się ran czy też podatność na zakażenia i infekcje. By dostarczyć naszemu organizmowi tę witaminę należy w sporych ilościach spożywać paprykę, pietruszkę zieloną, pomidory, porzeczki (zarówno czarne, jak i czerwone), truskawki, maliny, owoce dzikiej róży. Nie zapominajmy, że najbogatszym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe.

Nieocenione znaczenie w walce z trądzikiem mają witaminy z grupy B. Nie tylko zapobiegają schorzeniom nerwów, czy biorą udział w przemianie węglowodanów. Mają korzystny wpływ na naszą skórę. Regulują pracę gruczołów łojowych, a tym samym przyczyniają się do zapobiegania powstawania trądziku. Najwięcej witamin z grupy B zawierają drożdże. Dlatego też w kuracji antytrądzikowej zaleca się spożywanie tych produktów, zarówno w postaci tabletek, jak i w postaci specjalnych napojów. Witaminy z grupy B znajdziemy ponadto w podrobach, kaszy i mące z grubego przemiału, pieczarkach, suszonych owocach oraz orzechach.

Na cerę trądzikową niezwykle korzystnie wpływa witamina A – jedna z witamin młodości. Beta-karoten (bo pod taką nazwą znana jest ta witamina) przyczynia się do regeneracji komórek, a ponadto chroni błony śluzowe oraz nabłonek skóry. Najwięcej beta-karotenu znajdziemy w warzywach i owocach o zielonym bądź pomarańczowym zabarwieniu. Bogatym źródłem witaminy A są więc: szpinak, dynia, jarmuż, morele, pomidory.

Kolejna witamina młodości to witamina E. Jest ona silnym antyoksydantem. Zwalcza więc wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. Witamina ta wpływa niezwykle korzystnie na stan naszej cery. Nie dość, że przyspiesza proces gojenia się ran, to ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przyczynia się do redukowania blizn. W witaminę E obfitują oleje roślinne, a w szczególności te, które tłoczone są na zimno. Witaminy tej nie brakuje również w ziarnach zbóż, w szpinaku, brokułach, czy szparagach. Znajdziemy ją ponadto w migdałach oraz we włoskich orzechach.

Dużą rolę w zwalczaniu trądziku odgrywają również składniki mineralne. Największa rola została przypisana cynkowi. Jest to pierwiastek, który wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran, podobnie jak witamina E. Ponadto składnik ten działa dobroczynnie na naszą skórę. Najwięcej cynku znajdziemy w nasionach dyni, nasionach słonecznika, owocach morza, produktach z pełnego ziarna oraz w nasionach strączkowych roślin.

Witaminy nie tylko w owocach i warzywach

Co prawda wiele mówi się o tym, że najlepszym źródłem witamin są świeże owoce oraz warzywa. Ale nie zawsze, i nie o każdej pory roku mamy dostęp do tych produktów. Dlatego też jesteśmy zmuszeni szukać innych źródeł witamin oraz składników mineralnych. Dobrym sposobem na uzupełnienie braków i niedoborów są suplementy diety. Dzięki takim preparatom dostarczymy organizmowi nie tylko te składniki, które zwalczają trądzik, ale także inne – również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Bogatym źródłem witamin są również kosmetyki. Odpowiednie do walki z „pryszczatą przypadłością” będą te, które przeznaczone są do cery trądzikowej.

Jeżeli mamy podobne problemy skórne nie zapominajmy, że nie tylko kosmetyki, ale przede wszystkim prawidłowa dieta przyczyni się do zredukowania zmian trądzikowych. Gdy zmienimy swój sposób odżywiania się, w niedługim czasie okaże się, że walka z tą przypadłością nie jest taka trudna. Pamiętajmy, że witaminy i składniki mineralne są dobre na wszystko!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *