Uncategorized

Zapobieganie trądzikowi a dieta

Każdy, kto boryka się z trądzikiem, chciałby przesiąść się w wehikuł, by móc cofnąć czas i zapobiec trądzikowi. Tymczasem realnie nie ma takiej możliwości. Można jedynie zapobiec pojawieniu się nasilenia objawów, bądź też nie dopuścić do powstania kolejnych zmian trądzikowych. Wiele osób powtarza, że odpowiedni sposób odżywiania się jest w stanie zapobiec trądzikowi. Czy to prawda? Czy tylko mit?

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!

Kilka słów o powstawaniu trądziku

Uważa się, że główną przyczyną trądziku są męskie hormony płciowe. Specjaliści są takiego zdania, bowiem wzmożona aktywność przypada na okres pokwitania, a właśnie w okresie dojrzewania młodzi ludzi najczęściej borykają się z tą skórną przypadłością.

Wzmożona aktywność androgenów powoduje, że gruczoły łojowe zaczynają pracować ze zdwojoną siłą. Wówczas dochodzi do produkowania nadmiernej ilości wydzieliny gruczołów łojowych, czyli łoju. Może doprowadzić to do łojotoku. Zbyt duża ilość łoju nie jest w stanie w całości wydostać się z ujść gruczołów, dochodzi zatem do zaczopowania ujść. W rezultacie zaczynają działać bakterie beztlenowe, których enzym – 5-alfa-reduktaza doprowadza do rozkładu łoju na wolne kwasy tłuszczowe, co staje się przyczyną pojawienia się mikrozaskórników.

Dieta a powstawanie trądziku

Bardzo często młodzi ludzie słyszą, by nie objadali się czekoladą ani pikantnymi potrawami, bowiem powodują one trądzik. Wiele osób uważa, że coś w tym jest. Inne z takim twierdzeniem się nie zgadzają.

Nie ma żadnych dowodów na to, by dieta mogła wpłynąć na pojawienie się trądziku. Zaleca się jednak ograniczenie ilości spożywania czekolady, tłustych i smażonych pokarmów, czy ostro doprawionych dań.

By zapobiec trądzikowi warto zafundować sobie takie codzienne menu, które obfitować będzie w witaminy oraz składniki mineralne. Okazuje się bowiem, że wiele z tych składników niezwykle korzystnie wpływa na wygląd naszej cery.

Ważnym składnikiem każdej diety, której celem jest nie dopuszczenie do pojawienia się zmian trądzikowych jest cynk. Jest to pierwiastek, który odpowiada za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim cynku potrzebujemy do prawidłowej przemiany materii. Pierwiastek ten będzie ponadto niezbędny do zapewnienia odpowiedniej pracy hormonów (co może mieć znaczenie w powstawaniu trądziku spowodowanego androgenami), czy wreszcie – zapewnia optymalne funkcjonowanie procesów odpowiedzialnych za cerę, włosy oraz paznokcie.

Niezwykle ważne są również drożdże. Warto zajadać się nimi doraźnie, by zapobiec trądzikowi. Drożdże obfitują w wiele cennych składników, między innymi witaminy z grupy B, cynk czy inozytol. Witamina B2, która znajduje się w drożdżach odpowiada w dużym stopniu za kondycję cery, włosów oraz paznokci. Ponadto – co jest niezwykle ważne – przyczynia się do eliminowania łojotoku oraz usuwa istniejące zmiany trądzikowe. Witamina B6 warunkuje prawidłowe funkcjonowanie skóry, zapobiegając powstawaniu zmian skórnych. Zawarty w drożdżach inozytol zapobiega trądzikowi poprzez zapobieganie występowania wyprysków, oraz wypadaniu włosów.  Drożdże można przyjmować pod różną postacią. Raz na jakiś czas warto wypijać drożdżowy napój (przygotowany z kilku dekagramów drożdży piekarniczych oraz szklanki gorącego mleka – należy pamiętać, by uprzednio zalać drożdże, by nie dopuścić do fermentacji w żołądku). Można zakupić gotowe tabletki, będące suplementem diety.

Dieta to nie wszystko

Oczywiście sama dieta, a dokładniej mówiąc dostarczenie organizmowi pewnych witamin i składników mineralnych nie wystarczy, by zapobiec trądzikowi. W nie dopuszczeniu do pojawienia się problemu niezwykle ważne jest prawidłowe i codzienne oczyszczanie cery. Higiena twarzy jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala oczyścić cerę z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – potu, tłuszczu, kurzu, które zgromadziły się w ciągu dnia oraz przez noc. Podstawą jest demakijaż, który należy wykonać specyfikami pozbawionymi mydła. Mydło bowiem przyczynia się do wysuszania skóry, co może spotęgować łojotok. Raz na jakiś czas warto zastosować peeling, który oczyści skórę ze zgromadzonych na jej powierzchni obumarłych komórek naskórka. By dokładnie oczyścić pory, należy je uprzednio rozpulchnić, co może udać się za pomocą parówek ziołowych bądź ziołowych kompresów. Wskazane jest również regularne nakładanie maseczek, które mają zadanie ściągnąć pory.

Raz na jakiś czas warto ponadto wybrać się do salonu kosmetycznego i tam skorzystać z profesjonalnych zabiegów oczyszczających.

Okazuje się również, że na powstawanie trądziku może mieć wpływ stres. By zapobiec problemowi należy unikać sytuacji stresowych, które mogą powodować wyrzut steroidów nadnerczowych, które oddziałują na gruczoły łojowe, co sprawia, że powstaje trądzik.

By zapobiec trądzikowi oraz jego rozprzestrzenianiu się na inne obszary twarzy należy unikać nadmiernego dotykania skóry objętej zmianami. Nie jest wskazane również nadmierne opalanie skóry twarzy, bowiem słońce tylko potęguje trądzik. Bezwzględnie należy zaprzestać wyciskania jakichkolwiek krost, bowiem nie tylko nasilimy trądzik, ale również pojawi się problem z bliznami po trądziku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *