Uncategorized

Trądzik różowaty i inne rodzaje trądziku

Trądzik ma wiele twarzy i chociaż zazwyczaj kojarzymy go z pryszczami i wągrami na twarzach dojrzewających nastolatków płci obojga, z trądzikiem borykają się tez ludzie, którzy nastoletnie lata mają dawno za sobą. Trądzik może przybierać różne postacie i w zależności od odmiany wymaga innego postępowania i innych metod leczenia. Dowiedz się więcej na ten temat i pokonaj trądzik raz na zawsze.
Rzeczywiście, tak zwany trądzik młodzieńczy występuje najczęściej, pojawiając się głównie u nastolatków, ale w wieku dojrzałym zagraża nam trądzik rózowaty i parę innych rodzajó trądziku. O jakich trądzikach mowa?

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!

Trądzik pospolity

To właśnie ta przypadłość jest problemem nastolatków. Trądzik pospolity objawia się różnego typu zmianami skórnymi, zwykle występującymi w obrębie twarzy. znacznie rzadziej wypryski pojawiają się na klatce piersiowej, plecach i ramionach. Do zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku pospolitego można zaliczyć przede wszystkim tzw. pryszcze czyli ropne wypryski. Zdarzają się także grudki podskórne, a także czarne lub żółte wągry, zwykle skupione w okolicy nosa i czoła, rzadziej zajmujące policzki. Przyczyną trądziku są nieprawidłowości w działaniu układu hormonalnego, a przede wszystkim podniesiony poziom męskich hormonów płciowych – androgenów, ktore działają stymulująco na pracę gruczołów łojowych. To dlatego u nastolatków pojawiają się nie tylko pryszcze, ale tez problem ze święcącą się, tłustą cerą oraz przetłuszczającymi się włosami. W przypadku trądziku pospolitego wyróżnia się trzy stadia choroby: trądzik łagodny, umiarkowany i ciężki. W zależności od stopnia, lekarze stosują inne formy leczenia. Przy trądziku łagodnym niekiedy wystarczają ogólno dostepne preparaty na trądzik oraz zabiegi kosmetyczne przeznaczone dla cery trądzikowej.

Trądzik piorunujący

W porównaniu z nim zwyczajny trądzik to niemal niezauważalna dolegliwość! Trądzik piorunujący, jak sama nazwa wskazuje, to gwałtowny atak choroby skóry. Objawia się już nie tylko pryszczami, ale poważnymi ropnymi zmianami. Niektóre ze zmian skórnych mogą przechodzić w kierunku wrzodziejących, pojawiają się ubytki skóry i wypryski połączone z krwawieniem i sączeniem się. Trądzikowi piorunującemu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Zwykle ta odmiana trądziku pospolitego występuje u młodych mężczyzn.

Trądzik ropowiczy

Początkowo może przypominać typowy trądzik młodzieńczy, jednak w kolejnym stadium pojawiają się torbiele wypełnione ropną wydzieliną. Na skórze występują też różnego rodzaju guzy i guzki o różnym stopniu twardości. Trądzik ropowiczy często atakuje też inne części ciała, nie tylko twarz. Te zmiany skórne mają tendencję do bliznowacenia, mogą też pojawić się ubytki skórne w postaci zagłębień i nierówności. W leczeniu trądziku ropowiczego niezbędna jest kuracja dermatologiczna. Często stosuje się w terapii preparat o nazwie izotretynoina.

Trądzik różowaty

Ta odmiana trądziku dotyczy przede wszystkim osób dorosłych, częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Charakteryzuje się wysoką wrażliwością skóry i jej zaczerwienieniami. Początkowo zaczerwienienia pojawiają się i znikają, z czasem utrwalają się na skórze. W kolejnym stadium pojawiają się też wypryski i grudki, często swędzące i skutkujące podrażnieniami. W najostrzejszej formie trądzik różowaty objawia się zmianami guzowatymi kształtu twarzy i nosa. Bezwzględnie wymaga interwencji medycznej.

Trądzik kosmetyczny

Ten rodzaj trądziku to efekt nadużywania drażniących i wywołujących alergię kosmetyków, a także stosowania pudrów i kremów, które zatykają i zanieczyszczają pory skóry. Niekiedy występuje po okresie letnim, gdy stosujemy tłuste kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.

Trądzik chlorowy

To bardzo rzadka odmiana trądziku. Są to zmiany skórne, jakie pojawiają się w następstwie zatrucia dioksynami. Efektem są blizny, guzki i liczne nierówności. Trądzik chlorowy to odmiana trądziku zawodowego czy też kontaktowego, który zagraża osobom wykonującym niektóre zawody wymagające kontaktu ze szkodliwymi substancjami (zazwyczaj są to mazidła, oleje, dziegcie).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *