Uncategorized

Przyczyny trądziku u nastolatków i u dorosłych

Coraz częściej trądzik pojawia się nie tylko u nastolatków, ale walczyć z nim muszą także dorośli. Przykładem może być słynna aktorka Cameron Diaz, która w wielu wywiadach skarżyła się, że jej walka z trądzikiem jest trudna i trwa przez całe życie, a filmowi charakteryzatorzy muszą się mocno natrudzić, by osiągnąć efekt gładkiej cery. Dlaczego tak się dzieje? Poznaj przyczyny trądziku u nastolatków i dorosłych, a może uda ci się uniknąć losu Cameron Diaz. To ważne, bo pewnie nie masz do dyspozycji sztabu charakteryzatorów…

Czym jest trądzik?

Trądzik to różnego typu zmiany skórne. Trądzik pospolity, a więc ten, z jakim najczęściej mamy do czynienia u dorastających dzieciaków to przede wszystkim ropne krosty, grudki pod skóra, czarne zaskórniki, białe wągry i inne wykwity skórne. Inne formy trądziku mogą być związane z bardziej problematycznymi zmianami na skórze. Należy do nich trądzik ropowiczy, charakteryzujący się ropnymi torbielami. Jest trudny do leczenia i często pozostają po nim liczne blizny i nierówności skóry. Podobne efekty daje trądzik skupiony, charakterystyczny przede wszystkim dla mężczyzn. Ponadto cera trądzikowa to nie tylko pryszcza, ale także skłonność do błyszczenia się i rozszerzonych porów, a także nierównego kolorytu. Może się łączyć z cerą suchą, wówczas tak zwana strefa „T” obejmująca czoło, noś i środkowy pas twarzy aż do podbródka jest tłusta i błyszcząca, a boczne partie twarzy mają skłonność do przesuszania się i są bardzo wrażliwe.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!

Co powoduje trądzik u nastolatków?

Wedle najnowszych badań trądzik ma podłoże hormonalne. Obala to wszystkie mity, wedle których jest wynikiem braku aktywności seksualnej lub nadmiernego przywiązania do słodyczy i czekolady. Okazało się, że dieta tylko w niewielkim stopniu wpływa na zaawansowanie zmian trądzikowych. Jeśli chodzi o hormony, to za pojawienie sie u nastolatków trądziku odpowiada przede wszystkim męski hormon płciowy, czyli testosteron. W okresie pokwitania jego poziom rośnie, także u dziewcząt, choć oczywiście w mniejszym stopniu niż u chłopców. Testosteron reguluje pracę gruczołów łojowych, stąd u nastolatków takie problemy estetyczne jak włosy pozlepiane w strąki, czy tłusta cera. Nadmiar łoju oznacza trądzik. Sebum gromadzi się w porach skóry, powodując stany zapalne u ujścia mieszków włosowych. Stąd biorą się ropne wypryski. Zatkane pory mogą też wytworzyć wągry białe lub czarne, czyli otwarte lub zamknięte.

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

Trądzik rzadko pojawia się u dorosłych, którzy w okresie pokwitania nie mieli problemów z pryszczami. Najczęściej walczą z nimi przez długi czas. Często trądzik u dorosłych to efekt nieleczonego lub źle leczonego trądziku młodzieńczego. Jeśli trądzik utrzymuje się po dwudziestych urodzinach, nalezy iść do dermatologa, bo prawdopodobnie problem sam nei zniknie. U dorosłych przyczyną trądziku mogą być hormony. Często problem z cerą trądzikową mają kobiety o stosunkowo wysokim poziomie testosteronu, co może być skorelowane przede wszystkim z intensywnym uprawianiem sportu. U mężczyzn trądzik pojawia się w wieku dorosłym najczęściej jako efekt zastosowania hormonalnych środków podnoszących wydolność organizmu, a także niektórych odzywek dla sportowców. Wpływ na długie utrzymywanie się trądziku może mieć także dieta, szczegolnie, jesli często jadamy niezdrowe, gotowe dania, zawierające dużo konserwantów i substancji polepszających smak. Dietetycy zaobserwowali, że zaawansowany trądzik jest często skorelowany z dietą o wysokim indeksie glikemicznym. Trądzik nasila się także w okresach wzmożonego stresu.

Jak pielęgnacja wpływa na trądzik?

O ile pierwotną przyczyną trądziku są przede wszystkim czynniki fizjologiczne, to wtórną stanowi często zła pielęgnacja. Szkodliwe są popularne kosmetyki do cery trądzikowej, bo mają działanie wysuszające, co na dłuższą metę stymuluje gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy. Także intensywne peelingi i próby leczenia trądziku opalaniem najczęściej kończą się źle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *