Uncategorized

Masz cerę suchą? To musisz wiedzieć…

Chcesz, by twoja cera była gładka oraz idealna? Wiesz, że musisz ją należycie pielęgnować, starannie dobierając kosmetyki. Nie mogą być to jednak jakiekolwiek specyfiki, bowiem nie wszystkie są „uniwersalne”. Innych substancji potrzebuje cera tłusta, innych mieszana, a jeszcze innych cera sucha. No właśnie, co trzeba wiedzieć o pielęgnacji tej ostatniej?

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczmy je!

Jak rozpoznać cerę suchą?

Ze skórą suchą najczęściej mamy do czynienia między dwudziestym piątym a trzydziestym rokiem życia. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju cery zwiększa się wraz z wiekiem. Bowiem w miarę upływu lat nasza skóra traci dużą ilość wody oraz substancje, które tę wodę zatrzymują. Taki rodzaj cery charakteryzuje się łuszczeniem się pod wpływem ciepłej i zimnej wody. Czasami może pojawiać się uczucie ściągnięcia po myciu. Ten rodzaj cery jest niezwykle podatny na podrażnienia oraz różnego rodzaju reakcje alergiczne. Na cerę suchą niekorzystny wpływ ma przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach, oraz tych klimatyzowanych. Jest niezwykle wrażliwa na działanie wiatru, słońca i mrozu, a tego ostatniego tej zimy nam nie brakuje.

Warto również wiedzieć, że na ogół cera sucha ma jasne zabarwienie. Jest również dosyć cienka, przez co widoczne są wszelkie naczynka krwionośne.

Jak pielęgnować cerę suchą?

To jest podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie każdy, kto boryka się z cerą suchą. Jej pielęgnacja jest szczególnie ważna, zwłaszcza zima. Okazuje się bowiem, że podczas tej pory roku w skórze zmniejsza się poziom lipidów oraz NMF, a wiec naturalnego czynnika nawilżającego. Jeżeli tych substancji zaczyna ubywać z naszej skóry, wówczas osłabiona zostaje jej warstwa wodno-lipidowa. W rezultacie naskórek staje się nieszczelny i wyparowuje z niego woda. Procesowi temu sprzyja ponadto suche powietrze w klimatyzowanych oraz ogrzewanych pomieszczeniach, które powoduje, że wody ubywa z naszej skóry. Dlatego też może to doprowadzić do jej przesuszenia. Wówczas będzie się to objawiać pieczenie, nieprzyjemne ściągnięcie skóry. Mogą pojawić się również łuszczące plamki. Starajmy się więc do tego nie dopuścić. Wystarczy, że będziemy używać odpowiednich kosmetyków, które dobrane zostaną do potrzeb skóry suchej.

Nie zapominajmy o demakijażu. Do usunięcia resztek kosmetyków należy używać mleczek bądź śmietanek – preparatów, które mają gęstszą konsystencję. Po usunięciu takiego specyfiku należy nałożyć kosmetyk, które na twarzy pozostawi cieniutką warstewkę ochronno – nawilżającą. Pamiętajmy również, by do oczyszczania cery używać specyfików, które nie niszczą ochronnej warstwy naskórka. Warto więc stosować żele bądź pianki, które nie zawierają w swoim składzie mydła. Na dzień warto smarować twarz kremami półtłustymi. Kremy o takich samych właściwościach powinniśmy stosować na noc. Takie preparaty doskonale nawilżają skórę, obudowując jednocześnie wodno-lipidową warstwę naskórka. Warto, by w składzie kremów pojawiły się ponadto oleje roślinne (na przykład oliwa z oliwek, masło Karite, olej z owocu awokado), woski o właściwościach natłuszczających, gliceryna, ceramidy, jak również witamina A oraz witamina E. Witaminy nie tylko wykazują działanie antyoksydacyjne, ale także nie dopuszczają do nadmiernego złuszczania oraz rogowacenia naskórka.

Do pielęgnacji cery suchej nie są wskazane również wszelkie kosmetyki o działaniu ściągającym, czy złuszczającym. Odrzućmy więc na bok wszelkie preparaty typu gommage oraz peelingi o grubych ziarnach.

Jak wspomóc przesuszoną skórę?

By ulżyć cerze przesuszonej, warto stosować kremy o właściwościach regenerujących, przeznaczonych do cery wrażliwej. Takie środki kosmetyczne zawierają w swoim składzie sporą dawkę substancji o właściwościach natłuszczających. W takich kremach powinny znaleźć się między innymi: lanolina, lipidy, które są w stanie zastąpić ochronną warstwę wodno-lipidową naskórka. Jeżeli zbyt dużo czasu przebywamy w klimatyzowanych, bądź też mamy wrażenie, że nasza cera jest wyjątkowo sucha, posmarujmy ją kremem nawilżającym. Warto nakładać również maseczki o właściwościach nawilżających, które zawierają w swoim składzie skoncentrowane substancje odżywcze. Nakładanie maseczek należy powtarzać do trzech razy w tygodniu.

Unikaj opalania

Unikanie nadmiernej ekspozycji twarzy na działanie promieni słonecznych to również sposób na pielęgnację cery suchej. Nie są zatem wskazane kąpiele słoneczne, zarówno te „naturalne”, jak i w solarium. Również samoopalacze mogą powodować dodatkowe przesuszenie skóry, dlatego z nich lepiej również zrezygnować.

Warto również pamiętać, że mając cerę suchą należy używać podkładów w kremie. Takie kosmetyki nie tylko zamaskują niedoskonałości, ale i dodatkowo ochronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *