Uncategorized

Hormony i witaminy a trądzik

Łojotokowe zapalenie skóry

Gdy organizm wytwarza w nadmiarze łój dochodzi do zatkania por w skórze, a skutkiem tego jest dość często trądzik. Bardzo często łojotok nasila się w niskich temperaturach, ale to nie one są główną przyczyną jego występowania. To co powszechnie określa się jak trądzik jest w rzeczywistości specyficznym łojotokowym zapaleniem skóry. Mimo, iż kojarzy się go z wiekiem dojrzewania może w różnych odmianach występować również w późniejszym wieku.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!

Trądzik a hormony

Jego pojawienie się jest w pierwszym rzędzie uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi. Tym co ma bezpośredni wpływ na trądzik są hormony. Zwykle do łojotoku dochodzi pod wpływem nadmiaru androgenów, czyli hormonów męskich. Nie oznacza to, że dziewczęta i kobiety są od niego wolne. Wszelkie zaburzenia hormonalne mogą bowiem wywołać trądzik.

Trądzik a witaminy

Trądzik może pojawić się także jako wynik awitaminozy – niedoboru niektórych witamin. Sporo się o witaminach mówi, ale w praktyce mamy do nich dość obojętny stosunek. Warto uzupełnić naszą wiedzę o nich, jak również samą dietę.

Brak witaminy A powoduje zrogowacenie ujść mieszków włosowych. Obecnie jednym z najbardziej liczących się lekarstw na trądzik są retinoidy, które są właśnie pochodną witaminy A. Wbrew pozorom jest to bardzo silny lek i może być stosowany jedynie pod nadzorem lekarza. Zwykłą witaminę A może przyjmować bez takich konsultacji. Będzie to jednak tylko forma profilaktyki i nie zastąpi leczenia w przypadku, gdy już pojawi się trądzik.

Niedobór witaminy E sprawia, że pogarsza się absorpcja nienasyconych kwasów tłuszczowych. Trzeba by dość długo wyjaśniać złożoność procesów biologicznych, które wówczas zachodzą, ale jednym z końcowych efektów, o którym trzeba wspomnieć w omawianym kontekście, jest pogorszenie się jakości tkanek kolagenowych i możliwość wystąpienia stanów zapalnych.

Wiadomo też, że trądzik to zapalne zmiany w powierzchniowych komórkach skóry oraz w głębiej położonych tkankach skóry właściwej. Za przemiany komórkowe odpowiada witamina B2 (ryboflawina) i jej brak nasila objawy. Podobną rolę pełni witamina PP, czyli kwas nikotynowy. Dzięki niemu tkanki są lepiej ukrwione i nawodnione. Brak tych dwóch składników to niemal pewny trądzik. Odnośnie tych dwóch związków trzeba jeszcze wiedzieć o tym, że w przypadku, gdy nasilony trądzik jest leczony antybiotykami, anybiotykoterapia powinna być uzupełniona suplementacją tych witamin. Jeśli sam lekarz ich nie zapisze, warto je kupić i stosować według zaleceń producenta danego suplementu.

Kwas askorbinowy, czyli popularna witamina C ma działanie odtruwające i odczulające. Wpływa też na uszczelnienie naczyń krwionośnych, które niestety większość z nas ma znacznie osłabione. Witamina C reguluje działanie witaminy E i ma bezpośredni wpływ na jakość tkanek kolagenowych. Zapewne chwilowy niedobór jednej z witamin nie spowoduje od razu, iż pojawi się trądzik, ale warto zadbać o urozmaiconą dietę. Dobrze jeśli wymienione witaminy znajdą się po prostu w składzie naszego pożywienia. Jeśli nie jest to do końca możliwe, można sięgnąć po suplementy. W przypadku, gdy już leczy się trądzik, dodatkowa suplementacja jest bardzo wskazana.

Wizyta u lekarza

Rzecz jasna, trądzik jest sprawą na tyle poważną, że trzeba udać się z nim do lekarza. W tym wypadku nie wystarczy pobieżna laicka wiedza na temat hormonów i witamin. Niektóre leki może przepisać tylko lekarz i jedynie on oceni z czym dokładnie mamy do czynienia. Lekceważony trądzik pozostawia brzydkie ślady na skórze i blizny. Tylko profesjonalne leczenie może przeciw temu uchronić.

Kosmetyki na trądzik

Jeśli natomiast chodzi o kosmetyki zwalczające trądzik, to trudno wydać uczciwą i ogólną opinię na ich temat. Jest ich zbyt dużo, by można było zamknąć wiedzę o nich w jednym zdaniu. Na pewno nie wolno korzystać z kremów natłuszczających ani też z perfumowanych mydeł. Najlepsze będą te kosmetyki, które delikatnie nawilżają skórę.

Ciekawym i wartym polecenia jest w tym wypadku preparat Acnezine. Są to kapsułki do zażywania oraz krem. Ten zestaw wspaniale łagodzi objawy wywoływane przez trądzik i może przyczynić się do jego szybszego wyleczenia. Choć w wielu wypadkach dzięki niemu zupełnie wyleczono trądzik, to jednak zalecałbym, by nie rezygnować z konsultacji z dermatologiem. Istnieje jeszcze kilka podobnych preparatów i kremów, ale ta kompozycja wydaje się szczególnie wartościowa.

Nie zapominajmy także, że im szybciej zacznie się leczyć trądzik tym łatwiej będzie go przezwyciężyć i mniej śladów pozostawi. Zwalczanie blizn i śladów, jakie mimo wszystko może zostawić trądzik, to jednak temat na osobne opracowanie, ale dobrze jest mieć to na uwadze, aby później zaoszczędzić sobie kolejnych wydatków i długiej kuracji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *