Pryszcze na czole i szyi – skąd się biorą i co z nimi robić?

Wypryski potrafią uprzykrzyć życie niejednej osobie. Czasami są chwile spokoju bez nich,
a czasami pojawiają się znienacka mogąc zrujnować nie tylko plany, ale i samopoczucie.

Przyczyny pryszczy na czole i szyi

Pojawianie się pryszczy jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Zdarza się, że ich powodem są przede wszystkim hormony, jednak poza nimi mogą mieć wpływ na skórę również czynniki zewnętrzne. Zanieczyszczenie powietrza powodujące zatkane pory, stres zaburzający działanie gospodarki hormonalnej, używki w postaci papierosów i alkoholu, kurz, chlorowana woda w mieście, a także złe nawilżenie. Przyczyny mogą również leżeć gdzie indziej w zależności od środowiska życia i nawyków żywieniowych.

W przypadku szyi  i czoła, na którym pojawiają się uciążliwe wypryski przyczyna może leżeć w jednej
z wymienionych rzeczy, choć popularna obecnie mapa twarzy sugeruje, że pryszcze w tych dwóch miejscach mogą być powiązane z organami wewnętrznymi. Pryszcze na szyi mogą zwiastować problemy z wątrobą, na czole z układem trawiennym i pęcherzem. Jeśli są one szczególnie uciążliwe można zwrócić uwagę i na tę opcję. Dodatkowo pryszcze na szyi mogą być objawem walki organizmu z infekcją lub bakterią.

Walka z pryszczami

Skóra na szyi jest szczególnie wrażliwa i podatna na przesuszenia. Ponieważ to może być jednym z powodów wyprysków trzeba regularnie nawilżać całą skórę. Innymi ważnymi zasadami, które powinny objąć zarówno szyję jak i czoło, oraz resztę twarzy to dokładne zmywanie makijażu. Podkład, puder, zatykają pory nie pozwalając im swobodnie oddychać, a dodatkowo zbierają brud z zanieczyszczeń w powietrzu podrażniając tym samym skórę.

 

Oczyszczaniu skóry trzeba poświęcić dłuższy czas. Zastosować tonik, mleczko, żel antybakteryjny, krem nawilżający a raz lub dwa razy w tygodniu także peeling. Niekoniecznie kupny, bardzo dobre są peelingi z soli kuchennej z dodatkiem oliwki. Oczyszczają i wygładzają, lecz mogą powodować podrażnienia, dlatego należy obserwować reakcje skóry na ten specyfik. Nie zawsze pomocne będą jedynie takie zabiegi. Aby wspomóc je lub uporać się ze szczególnie uciążliwymi wypryskami należy stosować coś co leczy od wewnątrz. Decydując się na tabletki niekoniecznie musimy decydować się na silne antybiotyki. Dobre efekty przynoszą środki oparte na ziołach, w tym bardzo chwalone Nonacne.

Zawiera on zioła, ale także witaminę C i cynk, dwa elementy wpływające na gładkość i dobry stan skóry, poza tym leczy podrażnienia i zapobiega powstawaniu nowych.

Dodatkowe sposoby

Poza myciem, tabletkami i peelingami można stosować również inne zabiegi. Maseczki
na czoło oraz szyję albo parówki ziołowe, które działają na całą twarz pozwalając oczyścić pory. Jeżeli wypryski są poważniejsze i nie zmniejsza się ich ilość, pomimo stosowania możliwych w warunkach domowych środków można poradzić się dermatologa.

Często na szyi i czole nie występują pryszcze ropne, lecz drobne, uciążliwe krosty, których lepiej nie wyciskać, ponieważ to zwiększa ich ilość. W takim wypadku niezbędna jest wizyta
u dermatologa, który zaleci lecznicze maści albo antybiotyki o silniejszym działaniu niż leki ziołowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *